Osteoporoza niszczy tkankę kostną i prowadzi do częstych złamań
fot. Pixabay.com

Osteoporoza jest uznawana dziś za chorobę cywilizacyjną. Na jej wystąpienie ma niewątpliwie wpływ tryb życia oraz sposób odżywiania. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, szczególnie po 60 roku życia. Co jeszcze przyczynia się do jej rozwoju?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/osteoporoza-przyczyny-i-czynniki-ryzyka/

Jak rozwija się osteoporoza?

Utrata tkanki kostnej, z którą związany jest rozwój osteoporozy, następuje w wyniku zaburzenia procesów tak zwanej remodelacji kości. Remodelacja składa się z dwóch procesów: resorpcji kości oraz odtwarzania ich przez komórki zwane osteoblastami i osteoklastami. W osteoporozie odbudowa nie tylko zostaje zatrzymana, ale może również uruchomić się proces niszczenia tkanki kostnej, która pozostała. W ten sposób spada gęstość kości, które stają się bardzo podatne na złamania. Utrata masy kostnej następuje również w wyniku procesów starzenia się układu szkieletowego, związanych z ogólnym starzeniem się organizmu.

Jakie schorzenia mogą prowadzić do osteoporozy?

Osteoporoza może również rozwijać się jako konsekwencja niektórych chorób, schorzeń i nieprawidłowości w organizmie. Prowadzą do niej na przykład problemy z wyrównaniem poziomu hormonów płciowych i zaburzenia pracy jąder i jajników. Osteoporoza również może ujawnić się pod wpływem chorób autoimmunologicznych, w tym przede wszystkim reumatoidalnego zapalenie stawów. Za regulowanie gospodarki wapniowej odpowiada również również układ endokrynologiczny, dlatego też wszelkie zaburzenia w jego funkcjonowaniu jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca typu 1 i typu 2, nieprawidłowa praca przytarczyc mogą skutkować osłabieniem tkanki kostnej. Ponadto do osteoporozy prowadzą również niektóre choroby onkologiczne oraz przewlekłe zapalenie nerek.

Czynniki ryzyka osteoporozy

Czynniki ryzyka możemy podzielić na te, na które mamy wpływ oraz na te, na które wpływu nie mamy. Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta bogata w wapń i witaminę D oraz rezygnacja z używek to podstawowe kwestie, które powinniśmy wprowadzić w naszym życiu, jeśli chcemy uniknąć osteoporozy.

Nie mamy wpływu na upływ czasu i wiek, jaki wraz z nim osiągamy i starzenie się organizmu, płeć (kobiety są bardziej narażone na osteoporozę), budowę ciała czy predyspozycje genetyczne.

Zobacz też: http://olejzycia.pl/czym-jest-osteoporoza-i-jakie-sa-jej-rodzaje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here