Do biegania należy podchodzić mądrze i rozsądnie
fot. Pixabay.com

Bieganie jest sportem, który dla większości z nas jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko włożyć buty, wygodny strój i znaleźć motywację do rozpoczęcia pierwszej przebieżki. Jednak tylko z pozoru to taki niewymagający sport. Każda aktywność fizyczna wymaga zapoznania się z jej specyfiką oraz odpowiedniego przygotowania. Jak więc biegać rozsądnie i mądrze?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jak-biegac-madrze/

Nawodnienie a bieganie

Choć opinie specjalistów w tej sprawie są ciągle mocno podzielone, dotyczą głównie tych, dla których bieganie to już sposób na życie. Początkującym biegaczom zalecamy jednak, aby odpowiednio dbali o nawodnienie swojego organizmu. Chodzi o to, aby pić regularnie, przez cały dzień, a nie tylko tuż przed lub po treningu. Przede wszystkim wówczas, gdy odczuwamy pragnienie. Jeszcze do niedawna funkcjonował pogląd, że mężczyźni powinni pić około 2,5 litra wody dziennie, a kobiety około 2 litrów. Dziś coraz więcej mówi się o tym, żeby słuchać własnego ciała. Ono podpowie nam, kiedy przyszedł czas na szklankę wody.

Ponadto warto pamiętać o tym, że na nasze zapotrzebowanie na płyny wpływa intensywność treningu, sposób odżywiania, tryb życia oraz różne uwarunkowania genetyczne. Na to, jak szybko odwadniamy się na przykład podczas treningu ma wpływ również pogoda – im wilgotniejsze powietrze i wyższa temperatura, tym szybsza utrata wody z organizmu. Warto również wspomnieć, że wraz z wodą tracimy cenne mikroelementy. Dlatego też o nie także należy dbać, głównie poprzez odpowiednią dietę.

Jedzenie a bieganie

Dieta biegacza to temat rzeka i już niejedna książka o niej powstała. Warto jednak znać jej najważniejsze zasady po to, aby łatwiej adaptować nasz organizm do biegowego wysiłku. Racjonalne odżywianie oraz znajomość zapotrzebowania naszego organizmu na energię będą podstawowymi krokami, które należy podjąć, przygotowując swoje ciało do biegania.

W diecie biegacza chodzi więc o całokształt odżywiania, w którym posiłki powinny być bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Natomiast tuż przed samym treningiem, a właściwie do dwóch godzin przed nim, warto sięgać po produkty węglowodanowe o niskim indeksie glikemicznym. Pozwolą one uzupełnić zapasy glukozy, ale jednocześnie energia z nich pochodząca będzie dłużej uwalniana do organizmu. Tym samym będziemy się mniej męczyć, a cały trening wykonamy na podobnej intensywności. Obok węglowodanów możemy urozmaicić posiłek w białko i zdrowe tłuszcze. Powinien być on również lekkostrawny i nie obciążać nadmiernie żołądka.

Ponadto równie istotny jest posiłek potreningowy, szczególnie jeśli za nami tak zwane długie wybieganie lub udział w długodystansowych zawodach. Posiłek potreningowy powinien zostać zjedzony maksymalnie do godziny po biegu. Również ma on za zadanie uzupełnić poziom węglowodanów. Warto do nich dodać białko i zdrowe tłuszcze. Wówczas nasze ciało jest szczególnie wrażliwe i chłonne na mikro i makroelementy. Posiłek potreningowy to więc dla niego najlepsza regeneracja.

Zobacz też: http://olejzycia.pl/bieganie-jakie-daje-korzysci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here