Operacja plastyczna pochwy, czyli waginoplastyka, to działanie z zakresu ginekologii i medycyny estetycznej. Tego typu zabieg ma na celu poprawę wszelkich nieprawidłowości w wyglądzie i funkcjonowaniu elementów żeńskiego układu płciowego. Kobiety, które posiadają jakiegokolwiek rodzaju defekty w tych częściach ciała (wrodzone, poporodowe, powstałe w wyniku choroby, urazu itp.), mogą skorzystać z możliwości dzisiejszej medycyny, by dokonać korekcji istniejących wad.
Bez wątpienia operacja plastyczna pochwy jest dziś jednym z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Kto najczęściej korzysta z takiej możliwości? Jak mówią chirurdzy i ginekolodzy – zwykle są to panie, które przeszły skomplikowany poród, podczas którego doszło do rozszerzenia i rozciągnięcia pochwy, przez co pogorszeniu ulega komfort życia, samopoczucie psychiczne, spada również satysfakcja ze stosunków seksualnych. Pacjentka może odczuwać nie tylko ból i niewygodę, ale tracić także poczucie bycia atrakcyjną. Operacja plastyczna pochwy polega przede wszystkim na poprawie elastyczności i napięcia mięśni oraz na ogólnym odmłodzeniu i polepszeniu estetyki tego narządu. Warto dodać, że plastyka ginekologiczna bardzo często dotyczy także zniekształcenia w obrębie warg sromowych. W takich wypadkach wykonywana jest tzw. labioplastyka.
Aby możliwa była do przeprowadzenia operacja plastyczna pochwy, konieczne są wcześniejsze wizyty i konsultacje lekarskie. Specjalista, po dokładnym zbadaniu pacjentki, dokonuje oceny, czy faktycznie kwalifikuje się ona do tego typu zabiegu. Poza analizą budowy anatomicznej ważne jest także zorientowanie się, czy kobieta jest przygotowana psychicznie do takiej ingerencji chirurgicznej. Lekarz powinien także porozmawiać z pacjentką i wyjaśnić jej wszystkie szczegóły, by była ona świadoma tego, co ją czeka i jakich efektów może się spodziewać po operacji. Jeśli decyzja zostanie podjęta, należy wykonać kompleksowe badania. Chodzi tu o morfologię, grupę krwi, analizę moczu, badanie elektrolitów, antygenu HBS, poziomu cukru we krwi, a także EKG. Lekarz dokonuje też dokładnego rozplanowania przebiegu całości, a dodatkowo może zaprezentować pacjentce komputerowy obraz, jak wyglądać będzie efekt pooperacyjny. Kobieta dostaje również szereg wytycznych odnośnie zasad zachowania przez dwa poprzedzające zabieg tygodnie. Przede wszystkim zabronione jest zażywanie aspiryny i polopiryny, niewskazana jest również witamina E oraz wiele popularnych środków farmakologicznych na kaszel czy przeziębienie. Powodem tego jest ryzyko zbyt dużego rozrzedzenia krwi. Trzeba również powstrzymać się od używek, zwłaszcza tytoniu i alkoholu. Ostatnie godziny (ok. 6-8) to czas, gdy pacjentka nie może niczego jeść ani pić.
Operacja plastyczna pochwy przeprowadzana jest w większości przypadków w narkozie, choć niekiedy zdarza się znieczulenie miejscowe zamiast ogólnego. Całość trwa około godzinę – czasem jest to jednak 30 minut, innym razem zabieg zajmuje nieco więcej czasu. Lekarz dokonuje wówczas odpowiednich nacięć, by usunąć zbędną tkankę, co skutkuje to zwężeniem pochwy. Do zszycia wykorzystywane są rozpuszczalne wersje szwów. Pacjentka dochodzi do siebie przez około dobę, po czym – o ile nie pojawią się żadne komplikacje – może opuścić szpital czy klinikę. Dalsza rekonwalescencja odbywa się w domu i musi potrwać minimum kilka dni. Kobiecie może doskwierać lekkie pobolewanie i nieco wyższa temperatura ciała. Wskazany jest wówczas odpoczynek, relaks i ograniczenie ruchu, a w razie potrzeby można zastosować lek przeciwbólowy. Trzeba także dbać o odpowiednią higienę i pielęgnację miejsc pooperacyjnych. W tym czasie powinny zmniejszyć się wszystkie obrzęki, rany, blizny. Po około siedmiu dniach należy stawić się na wizytę kontrolą, w trakcie której lekarz dokona oględzin i sprawdzi, czy rany dobrze się goją oraz czy operacja plastyczna pochwy dała oczekiwane rezultaty. Trzeba także podkreślić, że przez około 1-2 miesiące nie powinno się współżyć. Brak zastosowania się do wymienionych zasad może skutkować pogorszeniem stanu i gorszym efektem zabiegu. Powrót do stuprocentowej sprawności zwykle ma miejsce po upływie około 10-12 tygodni od daty zabiegu.
Wiele kobiet zastanawia się również, czy operacja plastyczna pochwy jest w pełni bezpieczna. Zabieg ten nie zagraża zdrowiu ani życiu, jednak jego wykonanie może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Ich prawdopodobieństwo nie jest większe niż w przypadku innych ingerencji chirurgicznych, jednak każda kobieta, która podejmuje decyzję o operacji, musi być w pełni świadoma tego, co ewentualnie może się wydarzyć. Sporadycznie mają więc miejsce krwotoki, uszkodzenia ścian wewnętrznych narządów płciowych oraz zakażenia. Trzeba jednak podkreślić, że nie są to sytuacje częste, dlatego każda pacjentka, która czuje potrzebę, może bez obaw poddać się zabiegowi. Operacja plastyczna pochwy nie jest bolesna z uwagi na zastosowanie znieczulenia, a ewentualny dyskomfort podczas rekonwalescencji trwa krótko i można zwalczyć go zwykłym środkiem przeciwbólowym.