Soczewki toryczne, czyli o tym, jak leczyć astygmatyzm

Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że za pomocą soczewek kontaktowych leczone mogą być niektóre wady wzroku takie jak astygmatyzm. Szkła kontaktowe, które go korygują, mają inną specyficzną budowę. Nazywane są soczewkami torycznymi. O tym, czy warto zainwestować właśnie w taką formę korekty astygmatyzmu w dzisiejszym artykule.

Czym jest astygmatyzm?

Jeśli obserwujesz u siebie problemy z prawidłowym widzeniem obrazu – rozmazujące się linie, które zmieniają kolor i grubość (zakrzywienie obrazu) to bardzo możliwe, że cierpisz na astygmatyzm. Dlaczego w jego leczeniu mogą pomóc soczewki toryczne? Odpowiedź na to pytanie tkwi w określeniu, czym jest sam astygmatyzm. Problemy z nieostrym i zniekształconym widzeniem wynikają bowiem z krzywizny rogówki. Wpadające w nią światło rozszczepia się i nie koncentruje w jednym tylko punkcie. Wszystko więc spowodowane jest krzywą powierzchnią rogówki. Dlatego pomocne okazują się soczewki toryczne, których kształt dopasowuje się idealnie do specyficznych nierówności oka. Dzięki temu widzimy normalnie, gdyż powierzchnia oka się wyrównuje, a wpadająca w nie wiązka światła nie rozszczepia się.

Soczewki toryczne – co je charakteryzuje?

Przede wszystkim ten rodzaj soczewek różni się od zwykłych odpowiedników swoim specyficznym kształtem. Przyjmują one bowiem formę torusa. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że ze względu na ich specyfikę, powinniśmy je zawsze umieszczać w oku tak samo. Oprócz tego oczywiście powinny one mieć odpowiednią moc, tak abyśmy mogli bez problemu wszystko widzieć przy naszej wadzie. Astygmatyzm bowiem zazwyczaj towarzyszy krótkowzroczności albo dalekowzroczności.

Jakie soczewki toryczne wybrać?

Powinniśmy zdecydować się na takie szkła kontaktowe, które będą nam najbardziej odpowiadały. W końcu to my będziemy je nosić każdego dnia i to dla nas powinny być one wygodne. Jeśli chodzi o soczewki na astygmatyzm, to możemy wybierać je, chociażby ze względu na długość użytkowania. W tym wypadku również możemy zdecydować się na soczewki toryczne jednodniowe. Nie mniej pamiętajmy, że wybierając szkła kontaktowe wielokrotnego użytku, zaoszczędzimy sporą ilość pieniędzy. To od nas jednak zależy czy odpowiada nam bardziej dwutygodniowa, czy może miesięczna wersja. Dokonajmy decyzji w oparciu o nasz styl życia tak, aby noszenie soczewek kontaktowych nie było dla nas uciążliwe.

O czym jeszcze należy pamiętać, jeśli decydujemy się na soczewki toryczne?

Wspomniany powyżej sposób zakładania soczewek, w którym kluczową rolę powinno odgrywać dla nas to, aby soczewka toryczna była odpowiednio ułożona na oku, jest szczególnie ważny. Dlatego też często spotkamy się z wyraźnie zaznaczoną pozycją, w jakiej soczewka powinna znaleźć się na oku. Może to być pogrubiona lub odcięta jej część.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here