Męskie włosy - jak radzić sobie z problemami?

Współcześni mężczyźni prezentują dwa rodzaje podejścia do pielęgnacji włosów. Jedna grupa to panowie, dla których najważniejsze jest, aby włosy były czyste i zdrowe. Nie interesują się oni kosmetykami do pielęgnacji włosów, ograniczając się jedynie do umycia głowy i co najwyżej pozbycia się łupieżu. Drugą grupę stanowią mężczyźni, dla których włosy stanowią ważny element wizerunku. Ta postawa sprawia, że panowie bardzo angażują się w dbanie o swoje włosy, chcąc by nie tylko były czyste i zdrowe, ale również piękne. Dlatego też poświęcają im dużo czasu, choć w przeciwieństwie do pań, raczej nie interesują ich zabiegi regeneracyjne i odżywcze, tylko stylizacja. Oczywiście nie zawsze jest to słuszne, często bowiem włosy wymagają czegoś więcej niż żel, pasta czy lakier, aby ładnie się prezentowały.

Wypadanie włosów

Częstym problemem, dotyczącym męskich włosów, jest ich nadmierne wypadanie. Wprawdzie utrata około 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym. Wiąże się to z cyklem wzrostu włosa, w trakcie którego wypadają włosy ulegające inwolucji, a na ich miejsce wyrastają nowe. Zdarza się jednak, że włosów wypada dużo więcej, co można zaobserwować podczas mycia i czesania. U mężczyzn jest to zjawisko coraz bardziej powszechne, pojawiające się nawet wśród młodych ludzi. Przyczyn takiej nadmiernej i wczesnej utraty włosów może być kilka. Najwięcej przypadków spowodowanych jest nadmiarem testosteronu, jest to tzw. łysienie androgenowe. Wśród innych przyczyn można wymienić:
– czynniki genetyczne,
– choroby przewlekłe, w tym autoimmunologiczne,
– niepożądane działanie niektórych leków,
– nieodpowiednią dietę,
– niewłaściwą pielęgnację.
Poddawanie włosów częstym zabiegom przy użyciu ciepła oraz farbowanie bardzo je osłabia. Taki sam skutek może przynieść mocne ich wyczesywanie czy odgarnianie. Włosy, których cebulki są osłabione, łatwo wypadają.

Łysienie androgenowe

Męskie włosy najczęściej wypadają z przyczyn hormonalnych. Ten rodzaj łysienia dotyka panów w różnym wieku, i to aż 70-80% mężczyzn. Proces przebiega stopniowo: linia włosów cofa się na czole i skroniach, tworzą się tzw. zakola. Podobnie przerzedzają się włosy na czubku głowy. Pierwsze objawy zaobserwować można w wieku 25-30 lat. Proces ten postępuje, aż może dojść do całkowitego wyłysienia. Czynnikiem odpowiedzialnym za łysienie androgenowe jest testosteron czyli męski hormon płciowy, który przekształca się w dihydrotestosteron, pod którego wpływem włosy stają się cieńsze i słabsze. Zahamowane też zostaje odrastanie nowych włosów.

Choroby przewlekłe a wypadanie włosów

Przyczyną wypadania włosów u mężczyzn mogą być także różne choroby przewlekłe, takie jak: niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, grzybica owłosionej skóry głowy czy łysienie plackowate. Choroby te mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate spowodowane jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, który niszczy mieszki włosowe. Powoduje to wypadanie całych kępek włosów i pojawianie się placków gładkiej skóry na głowie.

Wpływ leków na wypadanie włosów

Jest mnóstwo leków, których zażywanie przez dłuższy okres czasu, przyczynia się do wypadania włosów. Wśród nich wymienić można:
– leki przeciwdepresyjne,
– leki stosowane w chemioterapii,
– niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne,
– leki przeciwreumatyczne,
– niektóre antybiotyki,
– leki przeciwgrzybicze,
– antykoagulanty i retinoidy.
W przypadku polekowego wypadania włosów, pocieszające jest to, że jest to proces przejściowy. Zwykle bowiem, po zaprzestaniu przyjmowania leku, stan włosów wraca do normy.

Zła dieta i stres a męskie włosy

Ogromny wpływ na stan włosów ma dieta. Wszelki niedobór, ale także nadmiar różnych składników odżywczych w spożywanych pokarmach, może spowodować osłabienie i wypadanie włosów. Największy wpływ na ich stan ma niedobór białka, witaminy B12 i żelaza. Dlatego, jeżeli tych składników w diecie jest za mało, należy uzupełniać je poprzez suplementy.
Stres, szczególnie długotrwały, jest również przyczyną wypadania włosów i to bardzo częstą w obecnych czasach. Zbyt szybkie tempo życia, ciągły pośpiech, mnóstwo problemów, prowadzi do ogromnego obciążenia, nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. A to już prosta droga do osłabienia organizmu, a w konsekwencji do wypadania włosów. Warto więc starać się ograniczyć stres do minimum.

Sposoby na wypadanie włosów

Walcząc z wypadaniem włosów, warto zacząć od stosowania odpowiednich szamponów, chroniących przed ich utratą. Również w medycynie pojawiły się nowe preparaty, leczące łysienie typu męskiego. Jednym z nich jest lek o nazwie finasteryd, który zmniejsza stężenie wspomnianego wcześniej dihydrotestosteronu, odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.
Inny lek, przeznaczony do stosowania miejscowego, to minoksydyl, który poprawiając ukrwienie skóry głowy, ułatwia odżywanie mieszków włosowych.
Terapię tymi lekami jednak trzeba kontynuować, w przeciwnym wypadku łysienie powróci.
Jest wiele domowych sposobów na wypadanie włosów. Najważniejszym jest zmiana nawyków żywieniowych na takie, które wzmocnią włosy i skórę. Warto też ograniczyć zabiegi, np. farbowanie czy częste suszenie z bliskiej odległości. Wskazane jest stosowanie domowych masek na włosy z żółtek, oleju rycynowego, drożdży i oliwy z oliwek. Porost włosów pobudzają również ziołowe płukanki ze skrzypu i pokrzywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here