Masło shea (zwane również karite) to olej pozyskiwany z nasion drzewa Masłosza Parka rosnącego dziko na terenach centralnej i zachodniej Afryki.
Najbardziej wartościowe jest nierafinowane masło shea. Dzięki tradycyjnej, ręcznej metodzie wytwarzania – poprzez pojedyncze lub kilkukrotne mechaniczne wyciskanie orzechów masłosza – masło nie traci swoich naturalnych składników. To sprawia, że produkt zachowuje pełną gamę pielęgnacyjnych właściwości.
W składzie tego drogocennego tłuszczu roślinnego znajdziemy:
– nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe
– witaminy A, E, F
– polifenole
– fitosterole
– katechiny
Masło shea na ciało
Olej masłowy znajduje zastosowanie jako dodatek do balsamów i maseł do ciała oraz kremów do rąk i stóp. Z uwagi na właściwości odżywcze i natłuszczające wpływa regenerująco na przesuszoną skórę twarzy i ciała oraz zrogowaciałą skórę pięt, stóp, kolan i łokci. Świetnie łagodzi też zmiany alergiczne, znacząco redukując i łagodząc wysypki, świąd i pieczenie.
Ma nieocenione znaczenie jako składnik balsamów przed i po opalaniu. Nie tylko łagodzi podrażnienia (a nawet poparzenia), ale też odbudowuje warstwę ochronną skóry, przyczyniając się zatrzymanie wilgoci wewnątrz. Ułatwia zabliźnianie ran.
Masło shea na cellulit i rozstępy
Silne właściwości nawilżająco-odżywcze czynią karite środkiem pomocnym w walce z cellulitem i rozstępami. W przypadku tych przypadłości nie bez znaczenia pozostają regularność stosowania oraz sam proces aplikacji produktu. Albowiem wmasowywanie oleju poprawia krążenie, przyczynia się do produkcji kolagenu odpowiedzialnego za jej elastyczność i zdrowy wygląd. Oczywiście efekt byłby dużo uboższy, gdyby nie bogaty skład samego masła.
Dla dzieci i niemowląt
Cechy pielęgnujące masła działają równie skutecznie na skórę najmłodszych. Jednakże na tym polu surowiec zyskuje sporą przewagę. Dzieje się tak, ponieważ karite nie wywołuje alergii i podrażnień, a w dodatku łagodzi i koi skórę.
Świetnie sprawdza się jako balsam ochronny pod pieluszkę lub stosowany bezpośrednio na odparzenia. Latem ochroni delikatną skórę dziecka przed słońcem, a zimą przed mrozem.
Masło shea do ust
Za sprawą natłuszczenia masło shea sprawdzi się jako pomadka pielęgnująco-ochronna. Uratuje spierzchnięte usta, przywracając im gładkości i zdrowy wygląd.
Masło shea do twarzy
Masło shea odgrywa ważną rolę również jako składnik kremów do twarzy. Sprawdza się przy każdym rodzaju cery, zapewniając odżywienie, natłuszczenie, regenerację i wzmocnienie. Witamina E i katochiony są niezawodne w spłycaniu już widocznych zmarszczek, a witaminy A i F przeciwdziałają dalszemu starzeniu się skóry.
Choć może się to wydawać niewiarygodne, pomimo tłustej formuły, karite może być stosowane do cery trądzikowej. Koi i łagodzi zmiany chorobowe, dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym oraz ułatwia gojenie i zabliźnianie. Masło shea nie zatyka porów i nie wywołuje zaskórników. Niewątpliwie na skórę problematyczną powinno być stosowane z umiarem, najlepiej punktowo.
Karite pod oczy
Olej masłowy oddziałuje rewelacyjnie na cienką i delikatną skórę pod oczami. Zapobiega starzeniu i zmarszczkom, redukuje obrzęki, rozjaśnia cienie.
Masło shea olejowanie włosów
Masło shea odgrywa olbrzymią rolę w pielęgnacji włosów. Przeciwdziała negatywnym skutkom zabiegów fryzjerskich jak: suszenie, farbowanie, prostowanie. Wyjątkowo głęboko nawilża, a w następstwie wygładza nawet najbardziej niesforne kosmyki, przywracając im sprężystość i zdrowy połysk. Dba też o skórę głowy, likwiduje suchy łupież, wzmacnia włosy od nasady aż po kocówki.
Masło shea jak stosować?
Karite można stosować samodzielnie. Roztopione w dłoniach, wystarczy nanieść na twarz, ciało lub wybrane partie i pozostawić do wchłonięcia. Można nim olejować całe włosy, bądź nanieść masło jedynie na ich końcówki.
Reasumując masło shea jest kosmetykiem wielofunkcyjnym o licznych, niezaprzeczalnych zaletach. Niezależnie czy w swojej czystej postaci, czy jako dodatek, warto aby znalazł stałe miejsce na każdej łazienkowej półce.