styl ekologiczny w kuchni

Kuchnia w stylu eco nie tylko wpisuje się w najnowsze trendy, ale też jest po prostu przyjazna dla środowiska, pozwala nam otaczać się tym, co naturalne i być bliżej natury. Ale jak taką kuchnię urządzić od zera: z czego zrobić meble kuchenne, jak zaaranżować oświetlenie, jak dobrać dodatki i elementy wyposażenia?

Chcąc być eco w kuchni, zmieniamy swoje nawyki, stawiamy na segregację odpadów i oszczędność wody czy też kupujemy sprzęty AGD o wysokiej klasie energetycznej, obniżając w ten sposób pobór mocy. Ale o środowisko naturalne możemy zadbać już na wstępie – odpowiednio projektując kuchenne pomieszczenie. Jak się za to zabrać?

Kuchnia w ekologicznym stylu – czyli jaka?

naturalne kuchnie

W kuchni urządzonej w stylu eco przede wszystkim znajdziemy naturalne materiały. Dominować będzie tu drewno, kamień, ceramika oraz materiały z recyklingu. Typowe kolory to barwy ziemi: brązy, beże, żółcie oraz żywa zieleń, jednym słowem wszystkie kojarzące nam się z naturą. Meble kuchenne wykonane winny być z drewna. Dobrze sprawdzą się także meble wiklinowe czy rattanowe. Rattan może pojawić się również pod postacią kloszy lamp wiszących. To materiał, który do kuchni wprowadzi swoisty klimat. A co z elementami wyposażenia? Sprzęty AGD powinny mieć raczej klasyczną postać, dobrze prezentować będą się również i te w stylu retro. Ponieważ we wnętrzach eco stawiamy na naturalne materiały, obowiązkowym elementem będzie granitowy zlewozmywak. Ważnym elementem jest tu także światło dzienne – do pomieszczenia powinno wpadać go naprawdę sporo.

Zieleń nie tylko na ścianie

W kuchni eco zieleń to nie tylko kolor do wykorzystania na ścianie czy ma frontach zabudowy. Zieleń to przede wszystkim żywe rośliny. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie założenie w kuchni ziołowego ogródka. Ożywi on wystrój pomieszczenia, a jednocześnie zioła przydadzą nam się podczas gotowania. W sieci znajdziesz masę inspiracji i porad na temat tego, jak zrobić kuchenny zielnik – sprawa jest naprawdę prosta. Jednak dobrze widziane są tu także wszystkie inne rośliny zielone, które bezsprzecznie podkreślą charakter wnętrza w stylu eko. Efektownym rozwiązaniem będzie stworzenie w kuchni ściany w mchu (np. https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-domu/salon-mebli-kuchennych-meblomar-oswiecim-zywa-sciana-440.html). Panele ścienne z mchem są bardzo łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Wystarczy zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności powietrza. To wszystko.  Nie potrzebują żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych: podlewania czy strzyżenia ani nawet dostępu do światła słonecznego. Sporo inspiracji w tym względzie może dostarczyć nam styl botaniczny – pokrewny do stylu ekologicznego.

Eco kuchnia – świadomość wyboru

kuchnia w stylu eko

Jeżeli decydujemy się na kuchnię w stylu ekologicznym, stawiamy na świadomość wyboru.  Będziemy kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i ograniczać liczbę przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Zamiast kupować plastikowy czajnik elektryczny, raczej zdecydujemy się na ten ceramiczny. Ważny będzie dla nas także sposób produkcji mebli i sprzętów AGD oraz to, gdzie zostały one wykonane. Styl eco mocno wspiera rodzime marki.

Zachęcamy do inspirowania się naturalnymi wnętrzami projektowanymi przez Studia mebli MaxKuchnie.pl, a także do zakupów w sklepie internetowym Sklep.Maxkuchnie.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here