Jak zapobiec puszeniu się włosów?

Jak wiadomo, mycie włosów to podstawa pielęgnacji. Regularne, nawet codzienne usuwanie z nich łoju, brudu, zanieczyszczeń i kurzu a także pozostałości po różnych, używanych przez nas kosmetykach do stylizacji to zdecydowana powinność. Tylko w ten sposób skóra głowy oraz włosy mogą być czyste i zadbane, a także odżywione. Mycie głowy pozwala również skórze „oddychać”, co sprawia, że łatwiej wchłania ona składniki odżywcze z preparatów wzmacniających włosy, które również stosujemy.

Co więcej, najbardziej innowacyjne szampony, które można teraz znaleźć w sklepach potrafią zdziałać znacznie więcej, niż tylko umyć włosy. Również doskonale pielęgnują nasze kosmyki oraz pomagają nam dbać o skórę głowy. Aby jednak preparat naprawdę mógł spełnić swoją powinność musi być doskonale dobrany do rodzaju naszych włosów i spełniać ich potrzeby. Nieprawidłowo dobrany szampon i regularne jego używanie sprawi, że włosy zostaną pozbawione sprężystości, mogą zacząć szybciej się przetłuszczać i wypadać. Z tego względu absolutnie nie należy lekceważyć tego, jaki mamy typ włosów oraz informacji, które znajdziemy na etykiecie każdego produktu, między innymi podstawy, czyli dla jakiego rodzaju włosów dany kosmetyk jest przeznaczony – na przykład do włosów suchych, z tendencją do przetłuszczania się, pozbawionych blasku, matowych, farbowanych, blond, ciemnych, puszących się. Jeśli chodzi o ten ostatni rodzaj, najlepiej sprawdzi się szampon wygładzający, który zapewni ujarzmienie niesfornych kosmyków. Tak naprawdę problem związany z puszeniem się włosów, a co za tym idzie z trudnościami w układaniu ich dotyczy wielu osób. Włosy puszące się wyglądają nieestetycznie, a główną tego przyczyną jest odwodnienie kory włosa, co może być związane z używaniem nieodpowiednich kosmetyków, zbyt częstym używaniem prostownicy, farbowaniem włosów, zbyt gwałtownym czesaniem czy też zbyt dużą i częstą ekspozycją na słońce. Takie włosy są także zniszczone, a ich końcówki są przesuszone, nawet jeśli u nasady mają tendencję do przetłuszczania się. Co więcej, kosmyki są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Najbardziej narażone na puszenie się są włosy kręcone, które są zazwyczaj suche i pozbawione blasku z natury.

Jeżeli chcemy poradzić sobie z puszącymi się włosami, najlepiej zacząć od prawidłowej pielęgnacji. Na początku warto zwrócić uwagę na prawidłowe mycie. Po pierwsze, włosy z tendencją do puszenia się najlepiej jest myć dwa lub trzy razy w tygodniu. Codzienne mycie mogłoby za bardzo przesuszyć włosy, przez co puszyłyby się one jeszcze bardziej. Jeśli chodzi o kosmetyki, których powinno się używać do mycia puszących się włosów, najlepiej zdecydować się na szampon specjalnie do tego przeznaczony. W sklepach można znaleźć naprawdę wiele szamponów wygładzających, które mają na celu ujarzmienie niesfornych kosmyków. Dzięki używaniu takiego szamponu nasze włosy staną się lśniące i gładkie. Najważniejszym zadaniem preparatów myjących włosy o właściwościach wygładzających jest skuteczne oczyszczenie, jednak działanie to nie może być zbyt agresywne, aby nie wysuszyć włosów oraz nie naruszyć równowagi skóry głowy. Jeżeli szampon będzie odpowiednio dobrany stan skóry głowy oraz włosów może naprawdę w znacznym stopniu się poprawić.

Co istotne, dobry szampon wygładzający powinien nie tylko nie niszczyć włosów, ale również wspomagać ich regenerację i odbudowę oraz nawilżać je. Aby tak się działo, w składzie produktu powinny znajdować się składniki pochodzenia roślinnego, które wspierają kondycję włosów. Co więcej, dobry szampon wygładzający wykazuje także właściwości ochronne, to znaczy chroni włosy przed negatywnym wpływem różnych zabiegów stylistycznych, przede wszystkim tych, które robi się pod wpływem wysokiej temperatury. Jedną z substancji, które będą wartościowym składnikiem, jeżeli często serwujemy naszym włosom podobne zabiegi jest syntetyczna keratyna, która świetnie odbudowuje strukturę włosów oraz dodaje im blasku, przywraca im także zdrowy wygląd.

Jeśli już zaopatrzymy się w podobny produkt, warto umyć włosy również w odpowiedni sposób, nie wpływający negatywnie na nasze włosy. Po pierwsze, woda powinna być ciepła, żeby dokładnie usunęła tłuszcz osadzający się na skórze głowy, jednakże nie gorąca. Co więcej, zamiast nakładać szampon bezpośrednio na włosy, lepiej wpierw rozcieńczyć preparat w rękach, tak, aby powstała piana i dopiero wtedy nałożyć na włosy. W ten sposób uchronimy włosy od zbędnego pocierania, co nie jest dla nich korzystne. Poza tym dodatkowym plusem jest oczywiście oszczędność ilości zużywanego kosmetyku. Jeśli chodzi o płukanie włosów, do tej czynności powinno się używać chłodniejszej wody niż do mycia włosów szamponem, ponieważ chłodna woda doskonale zamyka łuski włosów, dzięki czemu włosy będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także po późniejszym wysuszeniu włosy będą mniej napuszone. Po umyciu należy włosy zawinąć delikatnie w ręcznik, by woda mogła wsiąknąć, należy unikać zbędnego, a co więcej szkodliwego wycierania. Należy pamiętać, że mokre włosy bardzo szybko się łamią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here