strój do biegania

Bieganie to jeden z najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Zwykle utożsamia się go ze sportem, który nie wymaga specjalnego ekwipunku. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio dopasowany strój do biegania wpłynie zarówno na komfort, jak i możliwości noszącej go osoby. Dzięki odpowiednio dobranym tkaninom możliwa jest bowiem ochrona przed przegrzaniem. Dopasowane ubrania ułatwią bieg i wpłyną korzystnie na wygodę. Jak wybrać właściwe?

Jaką odzież do biegania wybrać?

Poszukując stroju do biegania należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Cenionymi ubraniami są zwykle te uszyte z naturalnych włókien, takich jak bawełna. W przypadku odzieży sportowej nie są one jednak najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Wśród bardziej polecanych pojawiają się ubrania wykonane z materiałów syntetycznych. Są to zwykle tkaniny w pełni dopasowane do zapotrzebowania biegaczy. Do cech charakterystycznych takich materiałów należy między innymi to, że odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Pot wydostaje się więc w postaci pary wodnej, a ubranie pozostaje suche. To wyjątkowo ważne, ponieważ z powodu gromadzącej się wilgoci odzież z czasem stawałaby się coraz cięższa, utrudniając swobodny bieg. Przemoczony strój do biegania mógłby ponadto zwiększyć ryzyko wychłodzenia organizmu i przeziębienia.

Jak dopasować strój do swojego zapotrzebowania?

Wśród ubrań sportowych z odpowiednich dla biegaczy materiałów odnaleźć można wiele odzieży damskiej i męskiej. Ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru ubrań. Należy również zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Aby strój do biegania odpowiednio spełniał swoje zadanie, musi przylegać do ciała. Spodenki i koszulka nie powinny uciskać ani ocierać. Muszą jednak ściśle oblekać skórę. Tylko w takiej sytuacji zapewnią odpowiednią termoregulację i możliwość odprowadzenia wilgoci. Należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie elementy ubioru posiadały płaskie szwy. Dzięki temu nie będą powodowały otarć podczas biegu. Warto zdecydować się również na dedykowane biegaczom skarpetki z odpowiednich tkanin.

Stroje do biegania to zestawy odzieży dostosowane do różnych warunków pogodowych. W okresie letnim popularnym wyborem są przylegające koszulki i krótsze legginsy lub spodenki. Planując uprawianie sportu w temperaturach poniżej 15 stopni Celsjusza należy ubierać przynajmniej dwie warstwy odzieży. Do koszulki sportowej lub termoaktywnej warto dobrać długie legginsy i bluzę typu softshell. Warto wyposażyć się również w czapkę z daszkiem w razie deszczu. Dopasowany strój zapewni maksymalny komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here