pokrzywka
fo. tpixabay.com

Pokrzywka to dolegliwość, która przydarza się stosunkowo często. Według statystyk dotyka ona co 5 osobę. Nie jest to objaw, który powinien nas bardzo niepokoić. Znika po dość krótkim czasie. Warto jednak poznać przyczyny powstawania pokrzywki, aby jej unikać, ponieważ nie należy ona do przyjemnych.  Podpowiemy tez sposoby na złagodzenie tej dolegliwości. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/pokrzywka/

Jak wygląda pokrzywka

Pokrzywka swoją nazwę zawdzięcza popularnemu na naszych terenach zielu – pokrzywie. Pokrzywa jest doceniana za działania prozdrowotne,  ostatnio coraz chętniej wykorzystywana jest do przygotowywania kosmetyków jak i potraw. Jej zebranie nie jest jednak takie łatwe. Dotknięcie pokrzywy grozi dotkliwym poparzeniem przez nią. Skóra staje się w tym miejscu  czerwona, piecze, pojawiają się też niewielkie bąble. Na szczęście wysypka znika po krótkim czasie i nie wymaga stosowania żadnych specyfików. Podobnie jest z pokrzywką, która przypomina wyglądem właśnie tę reakcję naszej skóry na zetknięcie się z pokrzywa. Na skórze pojawiają się bąble i zaczerwienienie, które utrzymują się kilka, kilkanaście godzin. Czasami towarzyszy im również obrzęk. 

Przyczyny pokrzywki

Pokrzywka jest reakcja alergiczną, powstaje na skutek zetknięcia z substancją uczulającą dla danego organizmu. Warto tu zaznaczyć, że nie ogranicza się to jedynie do kontaktu zewnętrznego na przykład pokrzywki po kontakcie z uczulającym kosmetykiem czy proszkiem do prania. Ma wówczas zasięg miejscowy. Pokrzywkę mogą wywołać również produkty , które spożywamy, a także napoje i, oczywiści, leki jak aspiryna czy penicylina. Wtedy na ogół pokrzywka obejmuje większe partie ciała, tułów i kończyny. Mogą nas w ten sposób uczulić nie tylko konkretne grupy produktów, ale i ich pojedyncze składniki, szczególnie barwniki i konserwanty. 

Sposób na pokrzywkę

Pokrzywka jest reakcja alergiczna, a więc naszym pierwszym krokiem powinno być odizolowanie się od alergenu. W przypadku uczulających kosmetyków należy jak najszybciej je zmyć. W pozostałych przypadkach można sobie pomóc wapnem w syropie, a jeśli objawy beda się nasilały – lekiem przeciwalergicznym, wskazanym przez lekarza. 

Przeczytaj też: http://www.niezawal.pl/o-czym-moga-swiadczyc-mroczki-przed-oczami/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here