sok bez cukru

Osoby zmagające się z cukrzycą  muszą szczególnie dbać o swoje menu. Nie tylko jest bardzo ważne to, co jedzą, ale także to, co piją. Słodkie napoje, soki czy alkohol mogą podnieść poziom cukru we krwi, co często doprowadza do wystąpienia hiperglikemii. Jak diabetycy powinni dobierać napoje, aby móc cieszyć się kawą z mlekiem, czy słodkim sokiem?

Odpowiedzią może być: sok bez cukru

Naturalne soki są źródłem wielu witamin i mikroelementów. Jednak diabetykom nie wolno zapominać, że owoce posiadają wiele naturalnego cukru. Już jedna szklanka soku może zawierać aż dwa wymienniki węglowodanowe, co oznacza około czterech łyżeczek cukru. Z tego powodu naturalne soki nie są zbyt częstym elementem diety osób cierpiących na cukrzycę. W trosce o swoje zdrowie należy zmienić postrzeganie i traktować sok bez cukru nie jako napój, a deser, który prowadzi do zaspokojenia naszego pragnienia. Zanim wypijesz zakupiony sok, upewnij się, czy nie jest on dodatkowo dosładzany za pomocą sztucznych cukrów i słodzików.

Postaw na wodę!

Nikomu nie należy przypominać, że dziennie powinniśmy spożywać między 2 a 3 litry płynów. Ze względu na ograniczenia chorobowe, diabetycy nie mogą przyjmować zbyt dużej ilości słodkich napojów. Idealnym płynem odpowiadającym niskiej kaloryczności i mający niski indeks glikemiczny jest woda. Wystarczy przefiltrować wodę z kranu lub zakupić wodę mineralną, która stanowi odpowiednie nawodnienie nie tylko dla diabetyków.

A co z kawą z mlekiem?

Sama kawa w czystej postaci nie zawiera cukrów, dlatego diabetycy mogą spokojnie raczyć się smakiem kawy o poranku. Natomiast kawa z niewielką ilością odtłuszczonego mleka, nie powinna znacznie wpływać na poziom glikemii. Dużą ilość mleka zawierającego laktozę, należy przeliczyć na wymienniki węglowodanowe. Należy pamiętać, że nieduża ilość mleka nie wpłynie negatywnie na samopoczucie cukrzyka i dostarczy wielu cennych substancji odżywczych. Natomiast ani kawa w parze z mlekiem nie powinna występować w połączeniu z cukrem, który powinien zostać wyeliminowany z diety diabetyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here