Do jakich potraw najlepiej podać wino półwytrawne?

Na całym świecie wina cieszą się ogromną popularnością i z tego powodu doczekały się wielu znawców, i koneserów. Możemy dziś wyróżnić trzy główne rodzaje wina, a mianowicie: słodkie, półwytrawne i wytrawne. Skupimy się na drugim typie wina, gdyż pasuje on do wielu potraw.

Co to znaczy że wino jest półwytrawne?

Warto zacząć od tego, że wina półwytrawne produkowane są dokładnie z tych samych winogron, co wina wytrawne i słodkie. O tym, czy wino możemy nazwać półwytrawnym decyduje ilość cukru, który nie uległ procesowi fermentacji i pozostał w winie po jego zakończeniu. Ogólna norma, mówiąca o laboratoryjnej ilości cukru w litrze wina podaje, że wino wytrawne zawiera do 4 gram cukru na litr, a od tej wartości do 12 gram wino nazywane jest półwytrawnym. Niektóre kraje jednak często ustalają niższą lub wyższą dopuszczalną zawartość cukru.

Do jakich potraw serwować?

Od dawien dawna znana jest zasada, iż wina czerwone stosuje się do dań ciężkich (tłuste lub mocno smażone jedzenie) oraz ogólnie do mięs czerwonych. Natomiast białe wino półwytrawne idealnie skomponuje się i nada szlachetnego charakteru potrawom takim jak cielęcina, kurczak, indyk lub ryba, makarony a nawet pasztet czy grzyby (jednak poza prawdziwkami). Możliwości – oczywiście bez kulinarnego faux pas – jest naprawdę wiele. Najlepiej jest spróbować w pewnym odstępie czasu wszystkich wymienionych wyżej połączeń i wybrać swoje ulubione. Bardzo możliwe, że potrawa dopasowana do wina podpadnie również do gustu naszym gościom, których przecież chcemy przyjąć najlepiej jak potrafimy.

Gdzie kupować najlepsze wino?

Wyborne wino półwytrawne można nabyć w Bordeaux, jednak jeśli nie mamy możliwości, by po butelkę tego szlachetnego trunku udać się aż do Francji to z pomocą przychodzi nam strona wineavenue24.pl. Znajdziemy tam setki różnych, wspaniałych win z całego świata, które zyskają uznanie nawet u najbardziej krytycznych i wymagających koneserów, a nam – przy lampce do kolacji – pozwolą się poczuć jak na wczasach. Dziś we Francji – stolicy miłości, jutro w słonecznej Hiszpanii lub Portugalii…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here