żylaki nóg

Żylaki to zyskująca popularność choroba cywilizacyjna. Choć jej przyczyny od dekad pozostają niezmienne, prowadzony obecnie przez większość ludzi styl życia zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości. Jest to główny powód stale rosnącej liczby chorych. Czy jednak żylaki to poważna przypadłość? Czy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia? Kiedy i od czego rozpocząć walkę z żylakami? Na pytania te odpowiadamy w niniejszym artykule.

Cichy złoczyńca

Widoczny pod skórą żylak z reguły świadczy o obecności głębiej ukrytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Oczywiście powodowany żylakami dyskomfort można łagodzić za pomocą leków opartych o naturalne substancje, takie jak heparyna sodowa. Nie zmienia to jednak faktu, że dolegliwości zaczynają rozwijać się na długo przed powstaniem pierwszych zmian skórnych. Moment zauważenia siatkowatych naczyń krwionośnych, podskórnych zgrubień lub innych alarmujących objawów to najwyższy czas, aby rozpocząć walkę z chorobą. Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub kogoś z bliskich symptomy sugerujące obecność żylaków, bezzwłocznie skontaktuj się z odpowiednim specjalistą[1].

Kwestia estetyki?

Żylaki uchodzą za kosmetyczny defekt. Nie lubimy tego, jak wyglądają. Powstrzymują wiele osób przed pokazywaniem nóg, a tym samym wybieraniem odsłaniających je ubrań. W rzeczywistości żylaki to jednak problem pociągający za sobą więcej konsekwencji niż same komplikacje estetyczne. Postępująca choroba może doprowadzić do poważnych powikłań. Żyły dotknięte deformacją potrafią znacznie się rozszerzać, a nawet pękać, powodując krwotoki. Jednym z potencjalnych powikłań zaniedbanych żylaków jest również zakrzepica. Dopóki dotyczy ona żył powierzchniowych, zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla życia. Dolegliwość ta może jednak przerodzić się w chorobę zakrzepowo-zatorową prowadzącą do dużo groźniejszej zakrzepicy żylnej układu głębokiego lub równie niebezpiecznej zatorowości płucnej[2].

Ustal przyczynę

Udając się do lekarza, potraktuj znalezienie przyczyn Twojego stanu zdrowia za priorytet. Żylaki powstają na kilku podłożach, a każdy przypadek jest inny. Niektórzy wykazują genetyczne skłonności ku tej dolegliwości, a lekki bodziec potrafi doprowadzić do niechcianych zmian. Inni są genetycznie odporni, lecz ich organizmy nie radzą sobie z niezdrowym trybem życia, czego konsekwencją są żylaki. Wykwalifikowany lekarz z pewnością pomoże znaleźć Ci przyczyny choroby oraz strategię walki z nią[3].

Jak walczyć z objawami?

Walkę z przyczyną choroby warto wzbogacić o działania łagodzące objawy. Dzięki temu zminimalizujesz wpływ żylaków na samopoczucie, co pozwoli Ci funkcjonować na dawnych zasadach. Heparyna, główny składnik żelu Lioton 1000, działa na kilka sposobów. Oddziałując na mediatory stanu zapalnego, może łagodzić objawy związane z chorobami żył powierzchownych, takie jak uczucie ciężkości i obrzęki nóg. Spróbujesz? Mamy nadzieję.

Rekomendacje:

  1. Latacz, M. Simka, Zakrzepica zatok żylnych—diagnostyka, leczenie farmakologiczne i alternatywne leczenie endowaskularne z zastosowaniem systemów do trombektomii, Kardiologia Inwazyjna, 2018.
  2. Mikocka, J. Sielski, Jak rozpoznajemy ostrą zatorowość płucną na Oddziałach Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego?, 2018.
  3. Janczak, M. Leśniak, M. Antkiewicz, Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych, 2020.

 

[1] Latacz, M. Simka, Zakrzepica zatok żylnych—diagnostyka, leczenie farmakologiczne i alternatywne leczenie endowaskularne z zastosowaniem systemów do trombektomii,  Kardiologia Inwazyjna, 2018, s. 27-33.

[2] Mikocka, J. Sielski. Jak rozpoznajemy ostrą zatorowość płucną na Oddziałach Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Folia Cardiologica, 2018, s. 309-317.

[3] Janczak, M. Leśniak, M. Antkiewicz, Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych 2020, s. 21-28.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here