Filtracja wody w akwarium jest możliwa dzięki wykorzystaniu odpowiednich mediów filtracyjnych. Stanowią one trzon działania wszystkich filtrów i co jakiś czas muszą podlegać wymianie, aby ich praca była wydajna. Poznajmy zatem ich główne typy i zalety, jakie oferują.
Dlaczego filtracja jest tak ważna?
Zastanawiasz się, czy filtrowanie wody w akwarium jest rzeczywiście konieczne? Jeśli jesteś początkującym akwarystą i pamiętasz akwaria z PRL-u, może uważasz, że nie jest to konieczne, ponieważ wówczas nie było. Nie jest to jednak prawdą. Nawet wówczas filtrowanie było konieczne, a jego brak prowadził do szybkiego zabrudzenia wody i chorób oraz przedwczesnej śmierci rybek.
Filtrowanie wody zapewnia oczyszczenie jej z resztek pokarmu, obumarłych drobinek roślin, pokruszonego podłoża czy odchodów i innych produktów przemiany materii. Dzięki temu woda staje się krystalicznie czysta, na ściankach akwarium rzadziej pojawiają się glony i nieestetyczny osad, a na powierzchni nie dochodzi do wykwitu bakterii. Innymi słowy filtracja gwarantuje, że rybki zawsze mają zapewnione najlepsze warunki do swojego życia i rozwoju.
Klasyczne wkłady filtracyjne, czyli gąbki
Skoro filtracja jest ważna, zastanówmy się teraz, w jaki sposób może być przeprowadzana. Pierwszym rodzajem jest typowa, klasyczna filtracja mechaniczna. W celu jej wykonania stosuje się specjalne gąbki, które służą jako wkłady do filtrów mechanicznych. Wyłapują wszystkie zbędne drobinki i przywracają wodzie czystość w szybki, prosty sposób. Co więcej, gąbki to rozwiązanie bardzo uniwersalne, które z łatwością można dopasować praktycznie do wszystkich typów filtrów.
Filtracja biologiczna
Bardzo ważnym rodzajem filtracji jest filtracja biologiczna, która często następuje po filtracji mechanicznej. Polega ona na pracy specjalnych bakterii, które rozkładają trujące związki do nieszkodliwych. Usuwają w ten sposób produkty przemiany materii i zabezpieczają ryby przed zatruciem własnymi metabolitami.
Bakterie muszą być jednak osadzone na odpowiednim podłożu. Specjalnie przygotowane ceramiczne media filtracyjne do akwarium mają porowata strukturę, która zapewnia miejsce dla bakterii. Tworzą tam kolonie w samodzielny, naturalny sposób lub też są od razu sprzedawane na medium filtracyjnym. Dzięki dostarczanym z wody składnikom szybko się rozrastają i zasiedlają całą powierzchnię filtra, co gwarantuje bardzo wydajny proces filtracji biologicznej.
Oczyszczanie chemiczne
Ostatnim rodzajem medium filtracyjnego jest medium chemiczne, które zazwyczaj występuje w postaci specjalnego piasku, granulek lub nawet saszetek. Na zeolitach osadzone są specjalne preparaty, między innymi z węgla aktywnego, których zadaniem jest wyłapywanie różnorodnych toksyn, metali ciężkich czy nawet leków, które mogły przypadkiem dostać się do akwarium. Ograniczają rozrost glonów i chronią ryby oraz rośliny przed toksynami.