Jak poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami?

Mocno przetłuszczające się włosy, które już po kilku godzinach stają się oklapnięte i nieświeże, to problem wielu osób. Polki narzekają na nie bezustannie, ale często same, zupełnie nieświadomie, pogarszają ich wygląd. Popełniają kilka podstawowych błędów podczas codziennej pielęgnacji kosmyków, przez które ich włosy przetłuszczają się jeszcze bardziej. Wtedy już nawet codzienne ich mycie przestaje im wystarczać. Włosy nie są w stanie wytrzymać nawet jednej doby, bo po paru godzinach smętnie opadają w dół, robią się mocno przeciążone i przesiąknięte tłustym filmem. Nie da się wyglądać dobrze z taką nieświeżą fryzurą. Co zatem zrobić, aby przez dłuższy czas utrzymywała ona odpowiednią prezencję? Czy przetłuszczające się włosy szampon wystarczy?

Włosy każdego człowieka mogą przetłuszczać się w innym tempie. Niektórzy muszą myć je codziennie i już to uznają za problem. Zazdroszczą ludziom, którzy swoje włosy oczyszczają zaledwie dwa lub trzy razy w tygodniu i to im w zupełności wystarcza. Jeżeli jednak włosy są w stanie utrzymać swój dobry stan przez dwadzieścia cztery godziny z rzędu, nie jest jeszcze z nimi aż tak tragicznie, jak mogłoby być. Czasem bowiem skóra głowy tak szybko produkuje sebum, iż kosmyki zaczynają się nim oblepiać już po paru godzinach. A ciężko myć włosy częściej niż raz na dzień. Nie powinno się tego zresztą robić ze zwiększoną częstotliwością. Gdyby ktoś zaczął myć swoje włosy np. dwa czy trzy razy dziennie, mógłby jeszcze bardziej pogorszyć swój problem. Przesuszana oczyszczającymi kosmetykami skóra głowy zostałaby pobudzona do produkowania jeszcze większej ilości łoju. A to on właśnie sprawia, że włosy wyglądają na tłuste i nieświeże.

Nie są to wbrew pozorom skrajne przypadki. Włosy niektórych osób rzeczywiście przetłuszczają się tak szybko, iż w przeciągu dwóch czy trzech godzin potrafią pokryć się tłustym filmem. Mając problem z takim typem kosmyków, warto zwrócić uwagę na rodzaj swojej cery. Nierzadko bowiem to ona może negatywnie wpływać na stan samych włosów. Jeżeli cera jest dosyć tłusta i bezustannie pojawiają się na niej różnego typu niedoskonałości, oba te estetyczne problemy mogą być związane z szeregiem poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Nierzadko wynikają chociażby ze zmian hormonalnych, do których dochodzi w organizmach wielu kobiet. Z takimi problemami najlepiej zapoznać się w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Mając jakiekolwiek obawy co do swojego zdrowia, lepiej je sprawdzić zawczasu, aniżeli doprowadzić do rozwoju choroby. Zamiast więc biegać po drogeriach w poszukiwaniu kolejnych cudownych preparatów, wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. To on pokieruje swoją pacjentkę dalej i przepisze jej skierowanie na odpowiednie badania. Być może nawet przetłuszczające się włosy szampon nie będzie już wtedy potrzebny. Może się przecież okazać, że cały problem wyniknął z chociażby zaburzeń hormonalnych.

Jeżeli jednak wyniki tych wszystkich badań wyjdą dobre i okaże się, że do nadmiernego przetłuszczania się włosów wcale nie doprowadziły problemy z tarczycą czy inne zmiany hormonalne, trzeba będzie zająć się nimi samodzielnie. jak to zrobić? Najlepiej wybrać dla nich odpowiednie kosmetyki. Kiepskim wyborem będą zbyt mocne i intensywnie działające preparaty kosmetyczne. Nawet jeśli w teorii mają one doskonale oczyszczać włosy, aby ten efekt uzyskać, producent musi je uzupełnić całą masą chemicznych dodatków. Przez nie właśnie włosy stają się jeszcze bardziej obciążone. Negatywnie zadziałają na nie także wszelkiego rodzaju silikony, które obecnie znajdują się niestety w większości szamponów do włosów. Trzeba ich unikać. Będąc na zakupach kosmetycznych, za każdym razem należy sprawdzić skład preparatu, zanim jeszcze umieści się go w swoim koszyku. Jeżeli przetłuszczające się włosy szampon zawiera w sobie jakąkolwiek dawkę silikonów – najlepiej odłożyć go z powrotem na półkę. Nigdy nie zadziała on dobrze, a nawet jeśli początkowo poprawi prezencję kosmyków, później będzie z nimi tylko gorzej.

Niektóre kobiety twierdzą natomiast, że mocno przetłuszczające się włosy trzeba po prostu „przetrzymać”. Należy zrezygnować z ich oczyszczania na jakiś czas i zmusić się do życia z tłustymi i kiepsko wyglądającymi strąkami. Każda kobieta, która zdążyła już jednak przetestować tę metodę, wie, że kompletnie ona nie działa i okazuje się mało skuteczna. Zamiast więc palić się ze wstydu z powodu swoich tłustych włosów, lepiej dalej myć je tak często jak dawniej, a oprócz tego zastosować na nich specjalną domową pielęgnację. Na przetłuszczone włosy doskonale zadziała odżywka wykonana z jajek. Należy oddzielić żółtka od białek i same białka ubić na twardą i zbitą pianę. Następnie powinno się nałożyć ją na samą nasadę włosów i delikatnie rozczesać – np. grzebieniem o rzadko rozmieszczonych ząbkach. Po upływie kilku minut można wyczesać ją z włosów i cieszyć się fantastycznie odświeżoną fryzurę. Trwa to zaledwie parę minut, efekt jest znakomity. Sprawdzi się w momencie, gdy zabraknie czasu na normalne umycie głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here