Jak poprawić koncentrację

Problemy z koncentracją i pamięcią to znak obecnych czasów. Zarówno podczas nauki, jak i pracy, młodzież oraz wielu dorosłych odczuwa kłopoty ze skupieniem się na wykonywanych zadaniach. Łatwo umyka nam to, co ważne. Wpływa na to wiele czynników, ale równie wiele przyczyn można zlikwidować.

W jaki sposób pracować nad koncentracją? Jakie produkty można stosować i jakich składników w nich szukać, aby mieć pewność, że przyniosą właściwe efekty?

Przyczyny problemów z koncentracją

Żyjemy w czasach naznaczonych nadmiarem obowiązków i deficytem czasowym. Mamy zbyt mało czasu na sen i regenerację, nie dojadamy lub wręcz przeciwnie – przejadamy się. Nierzadko nasza dieta, właśnie z pośpiechu, pozostawia wiele do życzenia. Ten sam deficyt czasowy wpływa na ograniczenie lub zaprzestanie aktywności fizycznej. Na to wszystko składa się przeładowanie obowiązkami zawodowymi i domowymi, do tego nieunikniony stres.

W takich warunkach bardzo trudno o skupienie, łatwo zaś o zapominanie tego, co najważniejsze. Większość osób przeżywa podobne sytuacje i zmaga się z wątpliwościami, jak temu zaradzić. Zmiany warto wprowadzać stopniowo, ale systematycznie, aby mózg mógł lepiej pracować, ciało miało zaś okazję do właściwej regeneracji.

Czas na eliminację przyczyn!

Stres bywa mobilizujący. Skok adrenaliny potrafi nas popchnąć do działania. Nierzadko w stresujących sytuacjach, gdy organizm wskakuje na znacznie wyższe obroty i maksymalny poziom skupienia, dokonujemy rzeczy teoretycznie niemożliwych. Niestety zbyt długo trwające sytuacje stresowe lub stres nadmierny, nie tylko obniżają odporność organizmu, ale i znacząco pogarszają możliwości koncentracji.

Warto zatem poszukać własnych sposób na radzenie sobie ze stresem. Ponadto spróbować wyeliminować ze swojego życia nadmiar takich sytuacji. Być może nie wszystkie obowiązki musimy wykonywać samodzielnie, a w prace domowe należy zaangażować domowników.

Zmiana pracy na mniej stresującą, o ile jest możliwa, także przyniesie pożądane korzyści. Do tego należy zadbać o codzienną dietę i aktywność fizyczną. Zbilansowany jadłospis, zdrowe potrawy, eliminacja przekąsek i fast foodów na rzecz warzyw i owoców, a do tego zwykły spacer. To wystarczy, by stanąć na nogi, a tym samym poprawić funkcjonowanie mózgu, który ma ogromne znaczenie w zapamiętywaniu i koncentracji.

Produkty i składniki, na które warto zwrócić uwagę

Nasz organizm potrzebuje lecytyny oraz kwasów omega. Niezbędne są witaminy z grupy B. Te składniki znajdujemy w artykułach spożywczych. Gdy zaś chcemy się wspomóc suplementacją, stawiajmy na produkty z zawartością żeń-szenia lub miłorzębu japońskiego. Suplementy wspomagające działanie mózgu i wpływające na redukcję problemów z koncentracją, można znaleźć w sklepie https://evital.pl/.

Możemy włączyć do swojego jadłospisu – choć w umiarkowanych ilościach – gorzką czekoladę. Jej korzystne działanie zawdzięczamy kakao oraz teaninie. Wodę można pić naprzemiennie z zieloną herbatą, która pobudza. Nie obejdzie się bez 7-8 godzin snu, a do tego niezbędna jest równowaga hormonalna. Gdy i tu pojawiają się problemy, warto szukać produktów z zawartością melatoniny.

Polecanych i sprawdzonych metod na poprawę koncentracji i pamięci jest bardzo dużo. Poza kwestiami oczywistymi, jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i wysypianie się, warto stawiać na ćwiczenia dla mózgu, które stanowią dla niego paliwo. Do tego indywidualnie dobrana suplementacja. To wystarczy, by szybko zobaczyć pierwsze efekty i wreszcie przestać się rozpraszać oraz zapominać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here