Glukometry – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

0
1252

Glukometry umożliwiają łatwą kontrolę poziomu glukozy we krwi. Dzięki ich stosowaniu, osoby borykające się z cukrzycą mają możliwość częstego sprawdzania glikemii bez konieczności wizyt w laboratorium. Ze względu na rozwój technologiczny branży, na rynku odnaleźć można wiele różnorodnych urządzeń w tej kategorii. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Podstawowe parametry

Zastanawiając się, jaki glukometr wybrać, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Urządzenie warto jest mieć zawsze przy sobie. Wygodnym wyborem dla osób aktywnych mogą być mniejsze, bardziej kompaktowe modele. Ich przenoszenie nie będzie stanowiło problemu. Istotnym aspektem jest również wielkość próbki krwi, jakiej wymaga zastosowanie danego urządzenia. Dla osoby dorosłej, poddanie analizie jednego mikrolitra krwi nie powinno być problemem. W przypadku dzieci i osób z niektórymi schorzeniami warto postawić na glukometry, którym wystarczy kropla o objętości 0,5 lub nawet 0,3 mikrolitra.

Wielu diabetyków zapisuje wyniki pomiarów glikemii w specjalnych notesach. Nie zawsze jest to wygodne. Nowsze urządzenia posiadają funkcję zapisywania danych w wewnętrznej pamięci. Różne modele umożliwiają zapis od 250 do nawet 3000 wyników. Warto dopasować wielkość pamięci urządzenia do zapotrzebowania wynikającego z własnego trybu życia. Poszukując odpowiedniego egzemplarza, warto zwrócić uwagę na kwestie ekonomiczne. Aby korzystać z glukometru konieczne jest posiadanie pasków testowych. Osoby będące pod opieką poradni diabetologicznych mogą liczyć na ich refundację. Należy jednak sprawdzić, które modele są objęte możliwością zwrotu kosztów.

Pomiar inwazyjny czy bezinwazyjny

Tradycyjne glukometry, zwane inwazyjnymi wymagają każdorazowego nakłucia opuszki palca w celu pobrania kropli krwi. Dokonanie pomiaru bywa konieczne wiele razy dziennie. Ciągłe nakłuwanie może więc być problematyczne, szczególnie w przypadku dzieci. Na rynku pojawiły się również glukometry bezinwazyjne. Kontrola glikemii za ich pomocą jest możliwa poprzez umieszczenie na ciele specjalnych sensorów. Aby otrzymać wynik, wystarczy przyłożyć do sensora urządzenie skanujące. Elektromagnetyczna lub ultradźwiękowa analiza przepływającej krwi niweluje konieczność nakłuwania opuszki palca.

Dopasowanie urządzenia do trybu życia i preferencji użytkownika jest bardzo istotne. Wybór odpowiedniego modelu sprawi, że dokonywanie regularnych pomiarów będzie możliwie najbardziej wygodne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można uniknąć wielu uciążliwych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here