Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego, znany również jako IBS, to zespół dolegliwości jelita grubego. Choroba ta objawia się bólami brzucha, a także problemami obejmującymi trawienie i wypróżnianie. Dowiedz się więcej o jej objawach oraz sposobach leczenia.

Czym jest IBS?

Zespół jelita drażliwego to schorzenie jelita grubego. Nazwa tej dolegliwości służy opisywaniu grupy objawów, których przyczyny bywają różne. Do dziś medycyna nie posiada bowiem pełnej wiedzy na temat czynników powodujących IBS. Znane potencjalne przyczyny to zaburzenia na osi mózgowojelitowej, nadwrażliwość trzewna, zaburzenia motoryki jelit oraz przebyte w przeszłości infekcje układu pokarmowego. Niestety dolegliwość ta jest niezwykle powszechna. Zespół jelita drażliwego zalicza się do grona najpopularniejszych chorób układu pokarmowego. Co więcej, wykazuje tendencję do występowania w obrębie rodziny. Statystycznie IBS dotyka dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Chorobie tej przypisuje się szerokie spektrum objawów. Najważniejszym z nich jest oczywiście ból w okolicach jelit. IBS wiązany jest również z zaburzeniami pracy innych narządów, takich jak nerki, wątroba, żołądek, czy nawet okolice narządów rozrodczych. Jelito drażliwe może powodować także zaparcia, biegunki, utratę witalności, problemy z koncentracją, niepokój i bóle głowy. Co godne uwagi, osoby cierpiące na IBS wykazują wyjątkową wrażliwość na określone pokarmy. Z tego względu pacjentom zaleca się przestrzeganie określonej diety. Chorych cechuje także wysoka wrażliwość na bodźce mechaniczne. Silne parcie na stolec lub inna forma dyskomfortu potrafi pojawiać się pod wpływem niewielkiej ilości gazów, nawet jeśli ilość wypróżnionej treści jest znikoma. Zauważa się także silne połączenie między zaburzeniami pracy jelit a lękiem, stresem i stanami depresyjnymi. Jest ono przedmiotem licznych badań, których wyniki znacznie przybliżają nas do zrozumienia prawdziwych przyczyn tej choroby.

IBS – leczenie

Leczenie zespołu jelita drażliwego ma objawowy charakter. Jako że medycyna wciąż nie wie, gdzie sięgają korzenie tej choroby, łagodzenie jej efektów pozostaje najlepszym z możliwych rozwiązań. Leczenie IBS jest trudne również ze względu na dominującą rolę czynników psychologicznych. Mimo to medycyna staje na wysokości zadania, by pomóc chorym. Lekarz zaangażowany w leczenie osoby cierpiącej na IBS stara się ustalić przyczynę jej stanu na miarę swoich możliwości oraz określić formę dolegliwości. Strategię działania należy bowiem dostosować w zależności od tego, czy ma się do czynienia z jelitem drażliwym skłonnym do zaparć, biegunek, czy może obu naprzemiennie. Mając to na uwadze, lekarz dobiera odpowiednie środki farmakologiczne. Chorym zaleca się również dietę FODMAP, która ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia dolegliwości spowodowanych wrażliwością na określone pokarmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here