Paznokcie często wrastają nastolatkom
fot. Pixabay.com

Wrastający pod skórę paznokieć niejednemu z nas uprzykrzył kiedyś życie. Dlaczego paznokcie wrastają? Co jest tego powodem? Jak radzić sobie z tą dolegliwością? O tym dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/wrastajace-paznokcie-przyczyny-objawy/

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

Wrastanie paznokcia najczęściej występuje w dużym palcu u stopy. Spowodowane jest ono przede wszystkim nieodpowiednią proporcją między płytką paznokcia a tak zwanym wałem paznokcia i jego łożyskiem. Schorzenie to najczęściej dotyka nastolatków, u których potliwość stóp jest znacznie zwiększona oraz seniorów, u których wraz z wiekiem dochodzi do zgrubienia płytki paznokciowej.

Ponadto do wrastania paznokci prowadzą:

  • nieodpowiednie ich przycinanie;
  • zbyt ciasne lub zbyt wąskie na czubkach obuwie;
  • deformacja płytki paznokciowej;
  • uraz palców u stóp;
  • czynniki genetyczne;
  • otyłość;
  • ciąża;
  • niewłaściwa higiena stóp.

Jak rozpoznać, że paznokieć wrasta pod skórę?

Choć na początku objawy nie utrudniają bardzo życia, z czasem ból i dyskomfort towarzyszące wrastaniu paznokcia są tak duże, że mogą nawet powodować problemy z chodzeniem. Pierwsze sygnały, świadczące o tym, że paznokieć wrasta to obrzęk wokół niego oraz ból w palcu, spowodowany wbijaniem się paznokcia pod skórę. Jeśli natomiast wraz z wrastaniem dojdzie do zakażenia bakteryjnego, towarzyszy mu krwawienie, zaczerwienienie palca, wydzielina ropna oraz nadwrażliwość. W tym wypadku konieczne jest szybkie działanie, które pozwoli zapobiec dalszym powikłaniom. Wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza i poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Natomiast w lżejszych przypadkach można spróbować poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami. I tak moczenie nogi w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego, stosowanie okładów z oliwy z oliwek oraz stosowanie środków przeciwbólowych i neomycyny miejscowo do smarowania podrażnionego miejsca, powinny pomóc poradzić sobie z tym problemem.

Zobacz też: http://olejzycia.pl/jak-objawia-sie-osteoporoza-i-jakie-sa-metody-jej-leczenia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here