Bakteryjne zapalenie pochwy to zakażenie, które pojawia się w wyniku namnożenia w okolicach intymnych mikrobiomów, które prowadzą do podrażnienia śluzówki pochwy. Jest to dość uciążliwa dolegliwość, która najczęściej występuje u młodych kobiet. Zakażenie bakteryjne może się pojawić i ustąpić samoistnie, bez względu na to, czy dana kobieta jest aktywna seksualnie, czy też nie. Problem jest istotny i nie należy go bagatelizować. Jak zatem sobie z nim poradzić?
Źródło: https://www.poprostukasia.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy/
Jakie są przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy?
Główną przyczyną pojawienia się bakteryjnego zapalenia pochwy są namnażające się bakterię w miejscach intymnych. W normalnych warunkach, znajdują się one w pochwie, jednak gdy ich ilość jest zwiększona pojawia się dolegliwość. Do takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi w wyniku obniżonego pH pochwy. Oprócz tego przyczyną może być także nieprawidłowa higiena osobista, duża liczba partnerów seksualnych, przyjmowanie antybiotyków, stosowanie środków dopochwowych, suchość w pochwie wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej, czy zabiegi ginekologiczne.
Jak diagnozuje się bakteryjne zapalenie pochwy?
Bakteryjne zapalenie pochwy zazwyczaj diagnozuje się na podstawie kryteriów Amsela. Są to główne cztery objawy, które wskazują na daną dolegliwość. Pierwszym objawem jest obniżony odczyn pH środowiska pochwy, wynosi on wtedy około 4,5. Następna oznaka to jednorodna wydzielina z pochwy, w której znajdują się nieliczne krwinki białe. Najbardziej sugerującym objawem jest jednak obecność komórek jeżowych w wydzielinie pochwowej. A oprócz tego czwartym objawem, wskazującym na bakteryjne zapalenie pochwy jest specyficzny, rybi zapach.
Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy
Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy opiera się głównie na środkach farmakologicznych. Najczęściej stosowane są leki miejscowe i antybiotyki. Ich zadaniem jest odbudowanie prawidłowego pH flory bakteryjnej pochwy, które zostało zaburzone przez bakterie.
Jeżeli zbagatelizujemy problem, z czasem może dojść do powikłań. Może wystąpić zapalenia cewki moczowej, bezpłodność lub zwiększona podatności na wirus HIV. Dlatego nie warto zwlekać, najlepiej od razu udać się do ginekologa.
Zobacz też: http://modelstory.pl/ktore-gry-planszowe-sprawdza-sie-w-przypadku-imprezy-ze-znajomymi/