rekonstrukcja ACL

Czy wiesz, że do uszkodzeń więzadła krzyżowego dochodzi przede wszystkim u osób młodych w przedziale wiekowym 25-40 lat. Wszystko dlatego, że jest to kontuzja typowa dla sportowców, którzy uprawiają dyscypliny mogące nadwyrężać stawy kolanowe. Mowa tutaj przede wszystkim o kolarzach czy kulturystach, którzy intensywnie „korzystają” z kolan podczas treningów i zawodów.

Co ważne, uszkodzenie więzadeł kolan to jedna z najpoważniejszych kontuzji, która może skutkować całkowitym unieruchomieniem i niemożnością chodzenia. W skrajnych przypadkach wystarczająca nie jest jedynie rehabilitacja, ale konieczna staje się rekonstrukcja ACL, która wiąże się z przeprowadzeniem inwazyjnego zabiegu operacyjnego. Podczas operacji uszkodzone więzadło zastępuje się specjalnym przeszczepem, czyli implantem, który dokładnie tak samo zaczyna działać, jak naturalne więzadło. Pacjent odzyskuje pełną sprawność, może nawet wrócić do uprawiania ukochanego sportu. Ortopedzi wskazują, że do kolarstwa czy innego dziedziny sportowej, podczas której kolana są zbytnio nadwyrężane, można wrócić już po 2 miesiącach od zabiegu.

Nie ma jednej metody, która skutecznie niwelowałaby ryzyko zerwania więzadeł kolanowych bądź uszkodzenia łąkotki kolana. Sportowcy powinni jednak starać się wdrożyć działania profilaktyczne, które na pewno stanowią pewną ochronę. Na czas wytężonego treningu warto zakładać na kolana stabilizatory, które ochraniają delikatną strukturę całego stawu kolanowego. Dzięki nim nie dochodzi do przeciążeń, które przecież są główną przyczyną urazów czy zerwania więzadeł.

Należy też natychmiast reagować na pierwsze dolegliwości stawu kolanowego. W pierwszym etapie pojawia się nieduży i niestały ból, ale ten szybko przeradza się w intensywną dolegliwość, która prowadzi do unieruchomienia kończyn. Kolana mogą „strzykać”, przesuwać się, „wypadać”, trzeć. W obrębie stawu kolanowego może pojawić się też obrzęk i zaczerwienienie. Każdą trzeba od razu zwalczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here