przestrzenie międzyzębowe

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o swoje zęby już od najmłodszych lat. Niestety, samo mycie zębów to zdecydowanie za mało, jeżeli chcemy długo cieszyć się pięknym i białym uśmiechem. Pomocne w codziennej higienizacji jamy ustnej są szczoteczki międzyzębowe, których użycie jest nie tylko bardzo proste, ale i gwarantuje pozbycie się drobinek jedzenia.

Zdrowe zęby nie tylko na powierzchni

Użycie szczoteczek międzyzębowych może okazać się kluczowe w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wszystko dlatego, że samo szczotkowanie zębów usuwa osad oraz bakterie jedynie z ich powierzchni, jednak w dalszym ciągu znajdują się one między zębami. Resztki jedzenia to doskonała pożywka dla bakterii, które powodują próchnicę zębów i choroby dziąseł. Lekarze stomatolodzy zalecają więc stosowanie szczoteczek międzyzębowych po każdym tradycyjnym myciu zębów. Pozwalają one dokładnie wyczyścić zalegające resztki, których może być nawet więcej niż na powierzchni zębów. Szczoteczki międzyzębowe stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnego szczotkowania. Ich użyciu może również towarzyszyć przepłukanie zębów specjalnym płynem do higieny jamy ustnej, który będzie działał ściągająco na dziąsła bądź oczyszczająco. Szczoteczki międzyzębowe to podstawowy asortyment w kosmetyczce każdej osoby, która zmaga się z problemami związanymi z jamą ustną – nawracającą próchnicą, paradontozą czy krwawieniem dziąseł.

szczoteczka międzyzębowa

Jak używać szczoteczek?

Generalnie szczoteczki międzyzębowe powinny być używane dopiero po umyciu zębów zwykłą szczoteczką. Pozwalają one dopełnić zabiegu higienizacyjnego jamy ustnej. Jak sama ich nazwa wskazuje, szczoteczki międzyzębowe należy włożyć pomiędzy dwa zęby, tak aby dokładnie wyczyścić przestrzeń pomiędzy nimi. Ich cienka szczoteczka pozwala bez szkody dla zębów wyczyścić owe powierzchnie. Generalnie szczoteczek tych powinno się używać układając je w pozycji horyzontalnej. Wystarczą dwa ruchy – do przodu i do tyłu. Nie ma potrzeby większego szczotkowania pomiędzy zębami, gdyż rolą szczoteczki jest „wypchnięcie” zalegających resztek. Po każdym użyciu szczoteczki międzyzębowe należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Powinny być one wymieniane tak często, jak tradycyjne szczoteczki, chyba że zauważymy wcześniejsze ich zużycie. Każdorazowe uszkodzenie szczoteczki międzyzębowej sprawia, że nie nadaje się ona do dalszego użytku i trzeba wymienić ją na nową. Chodzi tutaj bowiem o bezpieczeństwo zębów oraz fakt, iż uszkodzona szczoteczka może nie spełniać swojej roli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here