Co jeść przy antybiotyku

Prowadzona antybiotykoterapia może mieć duży wpływ na twój organizm i twoje samopoczucie. Warto więc zadbać o to, aby na różnorodne sposoby wspomóc kurację.

Na niwelowanie ewentualnych niedogodności związanych z przyjmowaniem antybiotyków wyraźny wpływ ma np. codzienny jadłospis. Dowiedz się, co jeść przy antybiotyku, aby zadbać o mikroflorę bakteryjną twojego organizmu.

Antybiotykoterapia – co musisz o niej wiedzieć?

Celem zażywania antybiotyku jest oczywiście jak najszybszy powrót do zdrowia. I choć nikt nie podważa skuteczności takiej kuracji, to należy pamiętać, że mimo wszystko leczenie antybiotykami jest dla organizmu bardzo wyniszczające – szczególnie jeśli trwa długo i/lub jest intensywne.

Warto też wiedzieć, że zależnie od indywidualnych uwarunkowań, rodzaju antybiotyku, a także szeregu czynników dodatkowych, jak np. preferowana dieta, mogą występować różnego rodzaju efekty uboczne antybiotykoterapii.

Podczas antybiotykoterapii zaleca się skorygowanie własnego jadłospisu, bardzo pomocne jest też przyjmowanie probiotyku. Dieta przy antybiotykoterapii wspiera uzupełnienie flory bakteryjnej. Oczywiście nie można też zapominać o stosowaniu osłony zaleconej przez lekarza.

Co jeść przy antybiotyku?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań po zleconej przez lekarza antybiotykoterapii. Jednym z powszechnych wskazań jest zwiększenie ilości fermentowanych produktów mlecznych. Oprócz tego bardzo korzystne jest spożywanie ogórków kiszonych, kiszonej kapusty oraz wszelkiego rodzaju innych kiszonek.

Należy jednak przy tym pamiętać, aby wymienionych powyżej składników nie łączyć bezpośrednio z antybiotykiem, zamiast tego jedz je kilka godzin przed lub po przyjęciu specyfiku. Działanie produktów mlecznych może bowiem osłabiać wchłanianie substancji aktywnych zawartych w antybiotyku, co rzecz jasna przekłada się na jego gorsze działanie. Nieco większe spożycie takich produktów warto kontynuować również po zakończeniu antybiotykoterapii.

Dieta przy antybiotykoterapii powinna być też bogata w warzywa i owoce. Warto jeść ich nieco więcej niż zazwyczaj, a także pić świeżo wyciskane soki. Są one bogate w witaminy oraz sole mineralne, które korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Pamiętaj jednak, aby nie jeść ich zaraz po przyjęciu antybiotyku.

Co jeszcze jeść przy antybiotyku? Z pewnością wskazane są produkty takie jak brokuły, brukselka czy natka pietruszki. Wśród warzyw wyjątkowo zalecana jest marchewka bogata w beta-karoten. Jeżeli natomiast decydujesz się na potrawy mięsne lub rybne, znacznie korzystniejszą alternatywą będzie ich gotowanie lub pieczenie niż smażenie.

Probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Dietę przy antybiotykoterapii warto wzbogacić o probiotyk. Bakterie probiotyczne znajdują się w układzie pokarmowym. Probiotyki, które są suplementami diety, należy przyjmować 2–3 godziny po zażyciu leku, najlepiej popić go czystą wodą, a nie sokiem czy innym napojem. Probiotyk uzupełnia mikroflorę jelitową o dobre bakterie.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here